Aktualności

UAKTYWNILI SIĘ OSZUŚCI METODĄ NA WNUCZKA! NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Data publikacji 04.08.2023

Uwaga! Do mieszkańców powiatu nowotarskiego rozdzwonili się oszuści działający metodą „na wnuczka”. W rozmowie informują, że członek rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na opłatę prokuratora i policji. Osoby, które odebrały taki telefon szybko zorientowały się, że to oszustwo oraz próba wyłudzenia pieniędzy i zakończyły rozmowę. Następnie o całym zdarzeniu poinformowały dyżurnego nowotarskiej Policji.

Pamiętaj!

  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach działania oszustów!

Pliki do pobrania

  • 12.65 KB
Powrót na górę strony