Aktualności

„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NA STOKU" W NOWYM TARGU

Data publikacji 19.02.2024

W minioną sobotę na stoku narciarskim „Długa Polana” w Nowym Targu została zorganizowana impreza plenerowa w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W działaniach edukacyjnych uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz ratownicy GOPR.

W sobotę 17 lutego br. na stacji narciarskiej „Długa Polana” w Nowym Targu odbyła się akcja profilaktyczno-informacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem akcji było promowanie bezpiecznych postaw wśród narciarzy i snowboardzistów, a także bezpieczne zachowanie podczas zabaw i aktywności zimowych. Policjanci wraz z ratownikami GOPR przypominali o elementarnych zasadach i przepisach obowiązujących na stoku, poszerzali wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem tych przepisów oraz przekazywali ulotki zwierające m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dla najmłodszych zorganizowano konkursy i zabawy promujące bezpieczeństwo w czasie zabaw na śniegu. Dodatkowo dla dzieci i młodzieży policjanci wspólnie z licencjonowaną Szkołą Narciarską „Daniel Ski” w Nowym Targu oraz ratownikami GOPR przeprowadzili zawody narciarskie slalomem. Każdy uczestnik zawodów otrzymał upominek i słodki poczęstunek, a zwycięzcy otrzymali dodatkowo puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe m.in. kaski narciarskie, gogle, vouchery na termy, karnety na stok i gadżety sportowe niezbędne podczas zimowych wypraw i zabaw. Nagrody zostały ufundowane m.in. przez organizatorów akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, Urząd Miasta w Nowym Targu, Urząd Gminy w Nowym Targu, NSZZP w Nowym Targu, Terma Bania, Termy Szaflary oraz Piekarnia-Ciastkarnia Żarnecki. Funkcjonariusze zachęcali do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. ,,Śnieżny dekalog”, który potrwa do 8 marca 2024 roku. Szczegóły na temat konkursu: Konkurs plastyczno-filmowy „ŚNIEŻNY DEKALOG” - Policja.pl - Portal polskiej Policji

Podczas trwania akcji chętni mieli możliwość pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód z założonymi alkogoglami, które symulują stan nietrzeźwości, czy usiąść za kierownicą policyjnego quada. W ramach akcji na stoku został zorganizowany pozorowany pokaz ratownictwa, gdzie ratownicy GOPR docierają do poszkodowanego narciarza i udzielają mu pierwszej pomocy. Ofiara wypadku zostaje przetransportowana na dół stoku i przekazana załodze pogotowia. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg rozdawano opaski odblaskowe i zachęcano do noszenia elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Powrót na górę strony