Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁOPUSZNEJ

Data publikacji 08.02.2024

„Bądź bezpieczny w sieci” to hasło przewodnie konkursu plastycznego zorganizowanego przez nowotarskich policjantów dla uczniów Szkoły Podstawowej w Łopusznej w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Funkcjonariusze z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii nowotarskiej komendy, podczas prowadzonych spotkań z uczniami zwracają uwagę na korzyści, jak i zagrożenia związane z nieostrożnym i nieświadomym użytkowaniem Internetu. Wyjaśniają zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy. Szczególną uwagę zwracają na szacunek wobec innych użytkowników sieci oraz na rozwagę w kontaktach z „wirtualnymi przyjaciółmi”. Uświadamiają, jak ważną rolą  jest chronienie swoich haseł oraz danych osobowych przed osobami trzecimi oraz ostrzegają przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i umawianiem się z osobami obcymi.

Ponadto w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Łopusznej zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Bądź bezpieczny w sieci”. Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki, natomiast za najlepsze prace laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu współrealizowanego przez małopolską Policję „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Oprócz spotkań z uczniami dotyczących bezpieczeństwa w sieci, policjanci prowadzą również spotkania z nauczycielami i pedagogami, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postepowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

Policjanci rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich pociechy w wirtualnym świecie. Udzielają wskazówek jak postępować, aby czas spędzony przed komputerem, był czasem przyjemnym i pożytecznym dla dzieci. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych,  z których korzystają najmłodsi.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.  Obchody DBI z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów.

Wyznaczenie takiego dnia i jego coroczne obchody, mają przede wszystkim na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Dlatego przez cały miesiąc luty, jak również marzec podejmowane będą inicjatywy promujące bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie nowych technologii przez dzieci i młodzież.

Powrót na górę strony