Aktualności

PRZESTRZEGAMY PRZED PRZESYŁANIEM INTYMNYCH ZDJĘĆ, CZY FILMÓW OSOBOM POZNANYM W SIECI

Data publikacji 01.02.2024

Policjanci przestrzegają przed zawieraniem internetowych znajomości, które kończą się przesyłaniem nagich zdjęć czy rozbieraną rozmową online. Kompromitujące materiały mogą stać się przedmiotem szantażu. Przekonało się o tym kilku mieszkańców Podhala, którzy dali się namówić poznanej w sieci kobiecie na erotyczną zabawę przed kamerką telefonu lub przeslanie intymnego zdjęcia.

Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie. Nowa wiadomość od pięknej nieznajomej. Na początku grzecznościowa wymiana zdań, następnie wywiązuje się konwersacja, która szybko schodzi do tematów intymnych. Czarująca nieznajoma, zachwycona naszą osobą często jako pierwsza przesyła intymne zdjęcie lub filmik. Następnie namawia nas do przesłania nagiego zdjęcia, a nawet na rozebranie się przed kamerką. Chwilę po przesłaniu intymnych zdjęć lub po erotycznej zabawie przed kamerką telefonu, otrzymujemy groźby publikacji nagrania lub zdjęcia, jeżeli nie prześlemy określonej sumy pieniędzy.
Ofiarą takiego szantażu seksualnego padło kilku mieszkańców Podhala, którzy uwierzyli nieznajomej kobiecie. W niektórych przypadkach kompromitujące materiały zostały rozesłane do znajomych.
„Sextortion" czyli seksualny szantaż polega na zdobyciu intymnych, często nagich zdjęć ofiary lub filmów z jej udziałem, a następnie wykorzystywaniu ich jako narzędzia nacisku i szantażu. Celem szantażu ofiary są zazwyczaj - korzyści materialne.
Apelujemy o ostrożność podczas zawierania internetowych znajomości i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Zanim prześlemy zdjęcia z naszym wizerunkiem, czy damy się namówić na intymną relację online, zastanówmy się dwa razy czy warto to robić. Pamiętajmy, nagie zdjęcia czy materiały filmowe, przesłane nawet z pozoru zaufanej osobie, z czasem mogą zostać wykorzystane do szantażu.

Zgodnie z art. 191a kodeksu karnego utrwalanie wizerunku nagiej osoby lub w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnienie jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony