Aktualności

Apelujemy o szczególną opiekę nad zwierzętami zimą

Data publikacji 19.01.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu apelują o szczególną opiekę nad zwierzętami zimą, kiedy temperatura na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spada poniżej zera.

Zima nie odpuszcza, a kilkunastostopniowe mrozy to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla ludzi. W takich warunkach marzną również zwierzęta. Kilka dni temu policjanci z nowotarskiej komendy interweniowali wobec zaniedbanego i zmarzniętego psa uwiązanego na łańcuchu. Zwierzę zostało zauważone na terenie posesji przez pracowników Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przy kilkunastostopniowym mrozie nie miało odpowiedniego schronienia, ani dostępu do wody i pożywienia. Z uwagi na stan czworonoga i warunki atmosferyczne zagrażające jego życiu, pies został odebrany interwencyjnie i przewieziony w bezpieczne miejsce, gdzie uzyskał pomoc i opiekę. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za znęcanie nad zwierzętami, grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

„Alf ”odzyskał już siły i obecnie szuka tymczasowej opieki. Osoby, które mogą psiaka przygarnąć proszone są o kontakt telefoniczny z biurem Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pod numerem tel: 12 421 26 85.

Informacje dotyczące niewłaściwej opieki nad zwierzętami zimą można zgłaszać także na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w kategorii ,,Znęcanie się nad zwierzętami”.  Pamiętajmy jednak, że na weryfikację zgłoszenia policjanci mają 5 dni, dlatego w przypadkach pilnych, gdzie należy podjąć interwencję niezwłocznie prosimy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Przypominamy, że przygotowanie odpowiednich warunków umożliwiających przetrwanie zwierzętom domowym mrozów jest w obowiązku każdego właściciela i opiekuna.

Podstawowe zasady opieki nad zwierzętami podczas mrozów przypomina także Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu:

 • Należy zapewnić zwierzętom świeżą wodę do picia - w przypadku ujemnych temperatur trzeba wymieniać ją kilka razy dziennie, aby nie zamarzła;
 • Dobrze, aby pies dostawał częściej jedzenie, a psom i kotom mieszkającym na zewnątrz podajemy suchą karmę, żeby również nie zamarzła;
 • Zwierzętom należy zapewnić ciepłe schronienie, a przynajmniej ocieplaną budę np. styropianem, wymościć legowiska słomą lub sianem (w mniejszym stopniu chłoną wilgoć niż koce czy kołdry, więc lepiej zatrzymują ciepło). Buda powinna być ustawiona na klockach lub belkach, aby podłoga nie dotykała ziemi, gdyż wtedy nasiąka wilgocią, gnije, a zimą przemraża psa. Wejście należy zasłonić uchylną klapką zatrzymującą zimne powietrze;
 • Należy zwrócić uwagę, aby metalowe elementy obroży lub łańcucha nie przylegały bezpośrednio do szyi psa, gdyż w czasie niskich temperatur metal może przymarznąć do ciała zwierzęcia;
 • Zapewnić, aby pies mógł się swobodnie poruszać się po podwórku, co uchroni go przed wychłodzeniem;
 • Na noc najlepiej wpuszczać zwierzęta do domów lub ocieplanych pomieszczeń;
 • Nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie;
 • Należy ograniczyć spacery, gdy temperatura nagle spada i na zewnątrz panuje siarczysty mróz;
 • Pamiętajmy o bezdomnych kotach, prosimy umożliwić im schronienie, zostawić uchylone okienka piwniczne, nie przeganiać ich z pomieszczeń, w których schroniły się przed mrozem;
 • Możemy pomóc zwierzętom wystawiając wodę na podwórku, równie często by nie zamarzła. Skorzystają z niej bezdomne koty, czy psy, ale też i ptaki.
 • Ptaki dokarmiamy wyłącznie mieszanką nasion, ziarnami zbóż, lub kawałkami niesolonej, surowej słoniny.

W przypadku wyjątkowych spadków temperatury żadnego zwierzęcia, nawet tego o obfitej okrywie włosowej, NIE WOLNO POZOSTAWIĆ NA NOC NA MROZIE!

Szczególnie dotyczy to zwierząt starych i chorych!

Jak postępować z psem lub kotem, który uległ wychłodzeniu?

Po pierwsze, należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią temperaturę - psa lub kota należy dogrzać. Nie może to być gwałtowna zmiana temperatury, tylko stopniowe dogrzewanie. Podajemy letnią wodę do picia, osuszamy, owijamy kocem i układamy w pobliżu źródła ciepła. Powoli karmimy.

UWAGA!

Jeśli zobaczysz wymęczone zwierzę, np. psa lub kota, zmarznięte, wychłodzone i wychudzone, pozostawione na łańcuchu w nieocieplonej budzie lub wystawione na mróz bez żadnego schronienia, powinieneś jak najszybciej wezwać na pomoc funkcjonariuszy straży gminnej lub Policji.

PAMIĘTAJ!

Każde zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:

Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

 1. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Należy również pamiętać że zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami rozumie się między innymi wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.

 

Fot. KTOZ

 

Powrót na górę strony