Aktualności

Porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań osób zaginionych

Data publikacji 10.10.2023

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu zawarła porozumienie o współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Bańskiej Niżnej. W spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Gminy Szaflary uczestniczył Wiceprezes  Zarządu Głównego Związku OSP RP i Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka  oraz Wójt Gminy Szaflary Rafał Skaradziński. Wzajemna współpraca i wspólnie podejmowane działania mają na celu poprawę efektywności prowadzonych akcji poszukiwawczych za osobami zaginionymi.

Porozumienie o współpracy podpisano w dniu 9 października 2023 roku w budynku Urzędu Gminy w Szaflarach. Porozumienie podpisał Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu insp. Grzegorz Wyskiel oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bańskiej Niżnej Andrzej Pędzimąż  i Wiceprezes-Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Bańskiej Niżnej Wojciech Murzański. W spotkaniu uczestniczył Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka  oraz Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. Głównym celem współdziałania jest poprawa skuteczności prowadzonych działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi. Do akcji poszukiwawczych prowadzonych przez policjantów będą mogli włączyć się druhowie OSP z wyodrębnionej kilka miesięcy temu sekcji do poszukiwań tj. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Bańska Niżna. Druhowie przez kilka miesięcy szkolili się i nabywali wiedzę z zakresu poszukiwań osób zaginiony. Dzięki wsparciu m.in. Urzędu Gminy Szaflary jednostka pozyskała także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań poszukiwawczych, dzięki któremu będą mogli wspierać działania Policji, jak i innych służb.

Od 2011 roku przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu działa Nieetatowa Policyjna Grupa do Działań Poszukiwawczych Policji . Członkami grupy są funkcjonariusze na co dzień pracujący w różnych komórkach nowotarskiej komendy. Członkowie grupy są wzywani w przypadku zaginięcia osoby, celem podjęcia działań poszukiwawczych, również w trudnym terenie. Policyjna grupa od początku powstania blisko współpracuje z Grupą Podhalańską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, nie tylko w zakresie poszukiwań, ale również w działaniach prewencyjnych i profilaktycznych, a od 2021 roku z Podhalańską Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą w Czarnym Dunajcu.

Z całą pewnością zintegrowane działania podczas poszukiwania osób zaginionych, przyczynią się z do poprawy efektywności prowadzonych akcji poszukiwawczych za osobami zaginionymi, których głównym i wspólnym celem jest jak najszybsze odnalezienie osoby zaginionej.

Spotkanie było doskonałą okazją do złożenia podziękowań Wójtowi Gminy Szaflary Rafałowi Skaradzińskiemu za współpracę, a także wsparcie nowotarskiej Policji oraz pomoc w organizacji tegorocznych obchodów Święta Policji w Nowym Targu. 

Powrót na górę strony