Aktualności

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW

Data publikacji 18.09.2023

W miniony weekend policjanci odebrali zgłoszenia od trzech osób z powiatu nowotarskiego, które padły ofiarą oszustów podczas internetowych zakupów.

Mieszkaniec gminy Nowy Targ kupił maszynę blacharską na popularnym serwisie ogłoszeniowym. Towaru nie otrzymał, a stracił 1 200 złotych. Oszukane zostały także dwie nowotarżanki. Kobiety po transakcji zapłaciły za zakupy, jednak zakupionego towaru nie otrzymały i straciły w sumie ponad 700 zlotych. Czynności w sprawie oszustw prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Korupcją i Przestępczością  Gospodarczą nowotarskiej komendy.

Tymczasem przestrzegamy. Robiąc zakupy przez internet bądźmy ostrożni. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze, wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. super okazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa. Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu ogłoszeniowego. Oszuści proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają. Gromadźmy całą korespondencję, jest ona bezcennym dowodem kontaktów ze sprzedającym. Jeżeli staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego mamy prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze.

Powrót na górę strony