Aktualności

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW

Data publikacji 11.09.2023

Tylko w weekend policjanci odebrali zgłoszenia od dwóch osób z powiatu nowotarskiego, które padły ofiarą oszustów podczas internetowych zakupów. Mieszkaniec gminy Rabka-Zdrój kupił kominek na popularnym serwisie ogłoszeniowym. Kominka nie otrzymał i stracił ponad 8 000 złotych. Mieszkanka gminy Szaflary kupiła meble ogrodowe, których nie otrzymała i straciła blisko 150 złotych.

Robiąc zakupy przez internet bądźmy ostrożni. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze, wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. super okazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa. Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu ogłoszeniowego. Oszuści proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają. Gromadźmy całą korespondencję, jest ona bezcennym dowodem kontaktów ze sprzedającym. Jeżeli staliśmy się ofiarą oszustwa internetowego mamy prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze.

Powrót na górę strony