Aktualności

26 SIERPNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PSA

Data publikacji 26.08.2023

Wierny, oddany, prawdziwy przyjaciel człowieka – pies. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w naszym życiu, lecz psy to nie tylko codzienny kompan czy strażnik domowego ogniska. Psy świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju służbach, w tym także w Policji.

Służby policyjne wykorzystują psy od wielu stuleci, ze względu na ich umiejętność współpracy z człowiekiem oraz zdolności zarówno fizyczne, jak i węchowe. Rodzaj wykonywanych działań i ich funkcja zależy od służby, do jakiej są kwalifikowane. W Małopolskiej Policji służy 79 psów, w tym  15 psów do wyszukiwania narkotyków, 44 patrolowo-tropiących, 1 patrolowy, 1 tropiący, 16  do wyszukiwania materiałów wybuchowych i 2 do wyszukiwania zwłok ludzkich. By nasi patrolowi partnerzy mogli rozpocząć razem przygodę w mundurze musza najpierw spędzić pół roku w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie przechodzą specjalistyczne szkolenie. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych mundurowi wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi szkolą umiejętności z posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony, ale także uczą się współpracy i zaufania, aby stworzyć zgrany duet.

W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu służą 2 psy. Rozbójnik to pies patrolowo-tropiący do działań bez kagańca, a Osa do wyszukiwania zapachów narkotyków. Osa i Rozbójnik stanowią zgrany zespół z mł.asp. Piotrem Działkiem, który Przewodnikiem psa służbowego jest od 2015 roku. Rozbójnik i Osa razem ze swoim opiekunem systematycznie trenują i doskonalą swoje umiejętności. Nawet w dni wolne od służby policjant poświęca czas swoim czworonożnym partnerom, czego efekty zobaczyliśmy w maju podczas eliminacji wojewódzkich do XX „Kynologicznych Mistrzostw Policji psów patrolowo-tropiących i patrolowo-tropiących do działania bez kagańca”, w których Piotr i Rozbójnik zajęli I miejsce. We wrześniu będą reprezentowali Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w XX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które odbędą się na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Naszym pieskom podczas pełnionej codziennej służby życzymy sukcesów, a przewodnikom psów służbowych, aby długo mogli cieszyć się wiernością i przyjaźnią swoich pupilów.

Z pewnością współpraca z czworonożnym partnerem podczas służby w Policji daje wiele satysfakcji. Może warto spróbować?

Jeżeli interesuje cię praca w policyjnym mundurze, w takiej formie to zapraszamy w nasze szeregi!

Planowane przyjęcia do służby w Policji w 2023 roku:

  • 5 września
  • 27 października
  • 28 grudnia

Gdzie złożyć dokumenty?

  • w Wydziale Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, ul. Mogilska 109 w poniedziałki i środy w godzinach 8.30 – 14.30
  • w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1A we wtorki w godzinach 9.00 – 14.00.

Wszelkie informacje na temat doboru do służby w szeregach Policji znajdują się na stronie: Rekrutacja do służby w Policji - Policja Małopolska

 

 

 

Powrót na górę strony