Aktualności

Zabezpieczenie wizyty Prezydenta RP na Podhalu

Data publikacji 08.08.2023

6 sierpnia br. na terenie powiatu nowotarskiego policjanci zabezpieczali wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odwiedził teren odwiertu badawczo–eksploatacyjnego Bańska PGP4 w Szaflarach, a następnie przejechał do Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło Życie oraz Kościoła Parafialnego w Krościenku nad Dunajcem. Skuteczne działania policjantów i bardzo dobra współpraca ze Służbą Ochrony Państwa sprawiły, że wizyta głowy państwa przebiegła bezpiecznie i bez żadnych incydentów.

Wizyta Prezydenta RP to bardzo duża mobilizacja dla stróżów prawa. Za każdym razem wiąże się z odpowiednim przygotowaniem służb, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej. Przygotowanie i organizacja działań sztabowych zaczęły się dużo wcześniej, niż w dniu samej wizyty. To przede wszystkim współpraca z Kancelarią Prezydenta oraz Służbą Ochrony Państwa. Pogoda i intensywne opady deszczu pokrzyżowały plan wizyty. Na takie okoliczności policjanci także muszą być przygotowani. Przed południem prezydent odwiedził teren odwiertu badawczo–eksploatacyjnego Bańska PGP4 z Szaflarach. Jednak uroczystość przekazania Orderu Orła Białego nadanego pośmiertnie śp. ks. Franciszkowi Blachnickiemu z udziałem Prezydenta RP została przeniesiona z Błyszcza w Tylmanowej do Krościenka nad Dunajcem do Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło Życie oraz Kościoła Parafialnego. Policjanci zadbali o bezpieczny przejazd kolumny prezydenckiej do poszczególnych miejscowości.  Zabezpieczenie w miejscu spotkań to już zaangażowanie funkcjonariuszy z wielu policyjnych komórek. Niezbędne było dokonanie sprawdzenia pod kątem pirotechnicznym. Czynności operacyjne prowadzili funkcjonariusze wydziałów kryminalnych. W działania policjantów z powiatu nowotarskiego zaangażowani byli policjanci z Zakopanego, Myślenic, Nowego Sącza, Limanowej, SPKP w Krakowie oraz SPPP z Bielska Białej i Częstochowy. Całość działań bezustannie koordynowali policjanci sztabu. Po godzinie 17 prezydent opuścił teren Podhala.

Skuteczne działania policjantów i bardzo dobra współpraca ze Służbą Ochrony Państwa sprawiły, że wizyta Prezydenta RP na terenie powiatu nowotarskiego przebiegła bezpiecznie i bez żadnych incydentów.

 

Powrót na górę strony