Aktualności

Pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na zakazie

Data publikacji 01.08.2023

Nowotarżanin nie miał uprawnień i posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo był pod wpływem alkoholu. Pomimo tego wsiadł za kierownicę mercedesa. 21-latek za popełnione wykroczenie i przestępstwa odpowie przed sądem.

Minionej nocy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy zatrzymali w Nowym Targu do kontroli drogowej osobowego mercedesa. Za kierownicą samochodu siedział 21-letni nowotarżanin. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że 21-latek w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania. Posiadał jednak aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Na fotelu pasażera siedziała 18-letnia dziewczyna. Mercedes został przekazany osobie posiadającej prawo jazdy, a kierowca po wykonaniu czynności został zwolniony. Za popełnione wykroczenie i przestępstwa odpowie teraz przed sądem.

Kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień to wykroczenie i jest karane przez sąd, a nie w postepowaniu mandatowym i grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów.

Za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów i prowadzenia w stanie nietrzeźwości, kierującemu grozi kilkutysięczna grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony