Aktualności

Policyjne działania „Bezpieczne Wakacje 2023”

Data publikacji 26.06.2023

Rozpoczęły się wakacje, tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich uczniów. Dla nich to czas odpoczynku i zabawy, a dla policjantów to czas intensywnej pracy. Aby było bezpiecznie, policjanci na terenie powiatu nowotarskiego prowadzą działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2023”.

Priorytetem działań Policji w okresie wakacji jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie powiatu nowotarskiego, w tym przede wszystkim dzieciom i młodzieży. W okresie wakacji policjanci przeprowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne związane z bezpieczeństwem nad wodą w ramach akcji ”Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, podczas górskich wycieczek, czy wypoczynku w miejscu zamieszkania. Policjanci będą  prowadzić również kontrole w miejscach gromadzenia się młodzieży, sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Przypominamy, że sprzedaż alkoholu nieletnim to przede wszystkim przestępstwo i wiążąca się z jego popełnieniem odpowiedzialność karna, ale także krzywda wyrządzona młodemu człowiekowi i jego najbliższym. Sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia również jest zabroniona. W przypadku wątpliwości, co do pełnoletności kupującego wyroby alkoholowe, czy tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek.

Funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Sanepidu, Państwowej Straży Pożarnej, będą kontrolować miejsca zbiorowego wypoczynku, w celu wyeliminowania nieprawidłowości organizacyjnych oraz zapewnienia dzieciom i młodzieży warunków do bezpiecznego wypoczynku.

W celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z kąpielisk, ujawniania osób kąpiących się w niedozwolonych miejscach policjanci przeprowadzą działania kontrolne akwenów wodnych. O bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Czorsztyńskim już dbają policjanci z Nowego Targu oraz Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

Głównym zadaniem policjantów ruchu drogowego będzie nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych, gdzie natężenie ruchu drogowego będzie największe. Działania policyjne będą polegać także na udzielaniu wskazówek i rad kierującym, upłynnianiu ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe, reagowaniu na wykroczenia i przestępstwa drogowe, eliminowaniu z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie, eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych kierujących.

Zadbajmy wszyscy, aby wakacje spędzić miło i bezpiecznie. Pamiętajmy, że główną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie w prowadzeniu tzw. profilaktyki domowej i uświadamianiu swoich pociech o możliwościach i rodzajach wystąpienia zagrożeń podczas wakacji, w tym również podczas korzystania z Internetu.

Ważne numery!

W sytuacjach alarmowych z policjantami pełniącymi służbę na Jeziorze Czorsztyńskim, można kontaktować się w godz. 8.00 – 20.00 pod numerem telefonu: 723-694-983.

W nagłych wypadkach należy dzwonić również na numer alarmowy 112.

Numer ratunkowy TOPR/GOPR: 601 100 300

WOPR 601 100 100

116 111 infolinia telefoniczna, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony.

 “Telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych” + 48 608 599 999 oraz +48 22 278 77 77 . Pracownicy obsługujący Contact Center posługują się biegle w języku angielskim, niemieckim.

 

 

Powrót na górę strony