Aktualności

NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM SAMOCHODZIE

Data publikacji 22.06.2023

Za oknem piękna pogoda, a temperatura wciąż rośnie. Przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w ciepłe dni zadbajmy o bezpieczeństwo - szczególnie dzieci, a także zwierząt.

Każdego roku, zwłaszcza wiosną i latem, policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę! Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Przypominamy, że ( w myśl art. 160 kk)  za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo  utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.  Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  Przy czym jeżeli sprawca czynu   działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast  (zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt)  kto znęca się nad zwierzęciem znęca się nad zwierzęciem  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie. 
Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 

KWP Kraków

Powrót na górę strony