Aktualności

Nowotarscy policjanci odzyskali ciągniki rolnicze skradzione na terenie Andory i Wielkiej Brytanii

Data publikacji 05.06.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu na terenie gminy Szaflary ujawnili skradzione na terenie Andory i Wielkiej Brytanii ciągniki rolnicze oraz falowniki do instalacji fotowoltaicznych skradzione podczas transportu do Czech. Do sprawy zatrzymano 38-letniego mężczyznę, który usłyszał zarzuty paserstwa i grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

30 maja br. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu z nowotarskiej komendy weryfikując informacje operacyjne, przeszukali posesję na terenie gminy Szaflary. W wyniku przeszukania naczepy zaparkowanego tam ciągnika siodłowego ujawniono ciągnik rolniczy marki Claas pochodzący z kradzieży na terenie Andory. Z kolei podczas przeszukania znajdującego się tam  magazynu ujawniono i zabezpieczono 5 ciągników rolniczych  marki John Deere utraconych w wyniku kradzieży na terenie Andory i Wielkiej Brytanii oraz 76 sztuk falowników do instalacji fotowoltaicznych pochodzących z kradzieży podczas transportu zamówienia z Holandii do Czech.
Tego samego dnia w tej sprawie  zatrzymano 38-letniego mężczyznę z powiatu nowotarskiego, który dysponował skradzionym mieniem. Następnego dnia został on doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzut paserstwa mienia znacznej wartości. Prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 000 zł, policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Zatrzymanemu za popełnione przestępstwo, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Skradzione mienie o wartości 1,5 miliona zł zostało zabezpieczone i wróci do prawowitych właścicieli. Nowotarscy policjanci udzielają pomocy organom ścigania z  państw, gdzie doszło do kradzieży. Trwają międzynarodowe ustalenia dotyczące ustalenia kręgu osób związanych z przedmiotowymi kradzieżami i dróg dystrybucji skradzionego towaru.

 

Powrót na górę strony