Aktualności

mł. asp. Piotr Działek z nowotarskiej komendy z „Rozbójnikiem” wygrali Eliminacje wojewódzkie do  XX  Kynologicznych Mistrzostw Policji 

Data publikacji 18.05.2023

W dniach 16 i 17 maja br. w Małopolsce, odbyły się eliminacje wojewódzkie do XX „Kynologicznych Mistrzostw Policji psów patrolowo-tropiących i patrolowo-tropiących do działania bez kagańca”. Pierwsze miejsce zajął mł. asp. Piotr Działek z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z psem Rozbójnik.

W zawodach uczestniczyło 10 policjantów wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach pierwszego stopnia  organizowanych  w komendach powiatowych i miejskich Policji województwa małopolskiego. Zawody odbyły się w atmosferze sportowej rywalizacji.

Zgodnie z regulaminem zawodów przeprowadzono konkurencje:

-   posłuszeństwo ogólne psa;

-   pokonywanie przeszkód;

-   praca węchowa;

-   przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta;

-   pościg psa bez kagańca za pozorantem  i obrona przewodnika podczas konwoju.

Pierwsze miejsce zajął mł. asp. Piotr Działek z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z psem Rozbójnik. Na drugim miejscu uplasował się  sierż. szt. Bartosz Kupiec z psem służbowym Nara  z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Trzecie miejsce zdobył asp. szt. Krzysztof Michalski z psem służbowym Lanka z  Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Służby policyjne wykorzystują psy od wielu stuleci, ze względu na ich umiejętność współpracy z człowiekiem oraz zdolności zarówno fizyczne, jak i węchowe. Rodzaj wykonywanych działań i ich funkcja zależy od służby, do jakiej są kwalifikowane. By nasi patrolowi partnerzy mogli rozpocząć razem przygodę w mundurze muszą najpierw spędzić kilka miesięcy Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie przechodzą specjalistyczne szkolenie. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych mundurowi wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi szkolą umiejętności z posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony, ale także uczą się współpracy i zaufania, aby stworzyć zgrany duet.

W Małopolskiej Policji obecnie służy 79 psów, w tym  17 psów do wyszukiwania narkotyków, 44 patrolowo-tropiących, 1 patrolowy, 1 tropiący, 14 do wyszukiwania materiałów wybuchowych i 2 do wyszukiwania zwłok ludzkich.

W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu służą 2 psy. Rozbójnik to pies patrolowo-tropiący do działań bez kagańca, a Osa do wyszukiwania zapachów narkotyków. Osa i Rozbójnik stanowią zgrany zespół z mł.asp. Piotrem Działkiem, który Przewodnikiem psa służbowego jest od 2015 roku. Rozbójnik pełni służbę w Policji od sierpnia 2022 roku. Pierwszych blisko 5 miesięcy razem ze swoim przewodnikiem spędził w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów przeszedł specjalistyczne szkolenie. Po powrocie do jednostki Rozbójnik razem ze swoim opiekunem systematycznie trenuje i doskonali swoje umiejętności. Nawet w dni wolne od służby policjant poświęca czas swojemu czworonożnemu partnerowi, czego efekty zobaczyliśmy w eliminacjach wojewódzkich do XX „Kynologicznych Mistrzostw Policji psów patrolowo-tropiących i patrolowo-tropiących do działania bez kagańca”.

Rozbójnik oraz mł.asp. Piotr Działek będą reprezentowali Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w XX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które odbędą się w dniach  18-22 września br. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

  • policjanci w mundurach stoją ze swoimi psami
  • policjant wręcza dyplom policjantowi który wygrał eliminacje
  • zdjęcie grupowe policjantów w mundurach
  • trzech policjantów w mundurach którzy wygrali eliminacje
  • pies owczarek niemiecki
  • dyplom za zajęcie pierwszego miejsca
Powrót na górę strony