Aktualności

PODSUMOWANIE DŁUGIEGO WEEKENDU NA DROGACH MAŁOPOLSKI

Data publikacji 04.05.2023

Tegoroczny długi weekend majowy dobiegł końca. W tym czasie nad bezpieczeństwem czuwali małopolscy policjanci ruchu drogowego. Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa.

W okresie od 28 kwietnia do 3 maja funkcjonariusze w celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych kierowali ruchem. Głównie odbywało się to na trasie Kraków – Zakopane. Ponadto policjanci reagowali na przestępstwa i wykroczenia mogące skutkować  wypadkami drogowymi. Szczególnie zwracali uwagę na kierowanie pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami.

W okresie od 28 kwietnia do 3 maja 2023 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 28 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 36 zostało rannych. Jeden śmiertelny wypadek odnotowano na terenie powiatu nowotarskiego. Ponadto ujawniono 125 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 8 pod wpływem narkotyków.

Do pierwszego śmiertelnego wypadku doszło w piątek tj. 28 kwietnia br. o godz. 10:35 w miejscowości Frywałd, w powiecie krakowskim, gdzie 45-letni kierujący samochodem marki Audi z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze drogi i uderzył w drzewo. Pomimo prowadzonej reanimacji kierowca poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

Do kolejnego wypadku śmiertelnego doszło w niedzielę tj. 30 kwietnia br. o godz. 12:30 w miejscowości Chyżne, w powiecie nowotarskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący czterokołowcem utracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do wywrócenia się przyczepy połączonej z quadem, na której znajdowało się trzech mężczyzn. Jeden z nich poniósł śmierć na miejscu.

Do następnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło we wtorek tj.2 maja br.o godz. 11:55 w Tarnowie, gdzie 66-letni kierujący samochodem marki Seat z niewyjaśnionych przyczyn utracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem marki Renault. Kierujący seatem zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Do czwartego tragicznego w skutkach wypadku doszło w środę 3 maja o godz. 16:50, w miejscowości Uniejów, w powiecie miechowskim. Jak wstępnie ustalono 39-letni kierujący samochodem marki Opel, wjechał na przejazd kolejowy, mimo nadawanego czerwonego sygnału, doprowadzając do zderzenia z przejeżdżającym pociągiem. Kierujący Oplem, który w chwili zdarzenia miał czynny zakaz prowadzenia pojazdów, poniósł śmierć na miejscu.

W ubiegłym roku podczas weekendu majowego, w okresie od 29 kwietnia do 3 maja 2022 roku na małopolskich drogach doszło do 27 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 32 zostały ranne. Ujawniono 124 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Powrót na górę strony