Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu – działania profilaktyczne nowotarskich policjantów

Data publikacji 03.03.2023

„Bądź bezpieczny w sieci”. To hasło przewodnie konkursu plastycznego zorganizowanego przez nowotarskich policjantów dla uczniów Szkoły Podstawowej w Skrzypnem w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

W 2023 roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był w dniu 7 lutego pod hasłem „Działajmy razem”, jednak przez cały miesiąc luty, jak również marzec podejmowane będą inicjatywy promujące bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie nowych technologii przez dzieci i młodzież.

Wyznaczenie takiego dnia i jego coroczne obchody, mają przede wszystkim na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny.

Funkcjonariusze z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii nowotarskiej komendy, podczas prowadzonych spotkań z uczniami zwracają uwagę na korzyści, jak i zagrożenia związane z nieostrożnym i nieświadomym użytkowaniem Internetu. Wyjaśniają zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy. Szczególną uwagę zwracają na szacunek wobec innych użytkowników sieci oraz na rozwagę w kontaktach z „wirtualnymi przyjaciółmi”. Uświadamiają, jak ważną rolą  jest chronienie swoich haseł oraz danych osobowych przed osobami trzecimi oraz ostrzegają przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i umawianiem się z osobami obcymi.

Ponadto w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Skrzypnem zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Bądź bezpieczny w sieci”. Za najlepsze prace laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu współrealizowanego przez małopolską Policję „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Oprócz spotkań z uczniami policjanci prowadzą spotkania z nauczycielami i pedagogami, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postepowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

Policjanci rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich pociechy w wirtualnym świecie. Udzielają wskazówek jak postępować, aby czas spędzony przed komputerem, był czasem przyjemnym i pożytecznym dla dzieci. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych,  z których korzystają najmłodsi.

 • nagrody za udział w konkursie
 • nagrody rzeczowe
 • prace plastyczne uczniów
 • nagrody rzeczowe i prace plastyczne
 • rysunek przedstawiający płaczącego chłopca
 • rysunek plastyczny
 • rysunek plastyczny bądź bezpieczny w sieci
 • praca plastyczna
 • rysunek plastyczny dotyczący bezpieczeństwa w sieci
 • zdjęcie grupowe z uczniami
 • policjanci z uczniami zdjęcie grupowe
 • policjanci z uczniami i pracami plastycznymi
 • zdjęcie grupowe uczniów z policjantami
Powrót na górę strony