Aktualności

Uwaga na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze metodą "na wypadek"!

Data publikacji 17.02.2023

Dzisiaj po godzinie 12, do mieszkanki Nowego Targu zadzwonił mężczyzna, który w rozmowie przekazał, że córka kobiety miała wypadek i oczekuje on pieniędzy za powstałe szkody powypadkowe. Nowotarżanka od razu zorientowała się, że to oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. Nie podała oszustowi żadnych danych, o które prosił i zakończyła rozmowę.

Jak postępować w takiej sytuacji?

  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Nie daj się oszukać!

Powrót na górę strony