Aktualności

Zawody narciarskie dla dzieci

Data publikacji 13.02.2023

W piątek, 10 lutego br. na stacji narciarskiej „Długa Polana” w Nowym Targu policjanci z nowotarskiej komendy zorganizowali zawody narciarskie dla dzieci. Zawody dla miłośników zimowego szaleństwa i  jazdy na nartach przeprowadzono w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Policjanci w okresie trwania ferii zimowych prowadzą działania profilaktyczno-informacyjne dla dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie powiatu nowotarskiego. Mundurowi spotykają się dziećmi i młodzieżą, a podczas pogadanek przypominają zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. W ramach ogólnopolskiej akcji  „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” organizują imprezy plenerowe podczas, których informują o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw, jazdy na nartach, czy snowboardzie. W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze w dniu 10 lutego br. na stacji narciarskiej  „Długa Polana” w Nowym Targu zorganizowali zawody narciarskie dla dzieci. Miłośnicy jazdy na nartach mogli spróbować swoich sił i zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Chętnych do udziału w zawodach nie brakowało. Przed startem policjanci przypomnieli zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku i zachęcali dzieci i młodzież do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny dekalog” (więcej informacji o konkursie). Za miejsce na podium uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody. Puchary przekazało stowarzyszenie Policji IPA region Nowy Targ, nagrody w postaci kasków przekazali organizatorzy akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, vouchery na basen przekazały Termy Szaflary oraz Terma Bania, gadżety, upominki, elementy odblaskowe przekazane zostały m.in. przez Urząd Miasta, Urząd Gminy w Nowym Targu, a słodkie upominki przez zarząd terenowy NSZZP w Nowym Targu. Wszystkim osobom, które włączyły się organizację zawodów serdecznie dziękujemy.

Ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. Głównym celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), będzie realizowana do 3 marca 2023 roku.

Przypominamy!

Międzynarodowy Dekalog Narciarza powstał by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością:  każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości:  każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe

 

 

Powrót na górę strony