Aktualności

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku

Data publikacji 30.01.2023

W tym roku już po raz szósty ruszyła ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Policjanci z nowotarskiej komendy prowadzili pogadanki profilaktyczne z uczniami nowotarskiej piątki podczas zorganizowanych zawodów narciarskich na stoku Zadział.

W miniony czwartek i piątek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu promowali bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw i jazdy na nartach. Funkcjonariusze podczas pogadanki z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, którzy brali udział w zawodach narciarskich przypomnieli zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku narciarskim. Zapoznali uczestników z zasadami i wskazówkami zawartymi w Międzynarodowym Dekalogu Narciarza oraz zachęcali do udziału w konkursie pn. „Śnieżny Dekalog”. Wszystkie działania profilaktyczne organizowane są w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

W ramach akcji po raz kolejny zorganizowano konkurs plastyczno-filmowy pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Serdecznie zapraszamy do udziału. Zadaniem dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat, jest zilustrowanie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Na konkurs można przekazywać prace plastyczne lub max. 60-sekundowy spot filmowy.

Prace i zgłoszenia, podpisane przez opiekuna prawnego, należy nadsyłać do 3 marca 2023 r. na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa.

Na potrzeby przedsięwzięcia została uruchomiona specjalna strona internetowa policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, do której można uzyskać dostęp również po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na materiałach informacyjnych. Strona ta zawiera materiały informacyjne, fotorelacje z działań Policji w całej Polsce oraz regulamin konkursu plastyczno-filmowego. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej zabawy.

Przypominamy!!!

Międzynarodowy Dekalog Narciarza powstał by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością:  każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości:  każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe

 

Porady KGP

 

  • policjant rozmawia z dziećmi
  • policjant rozmawia z dziećmi na stoku
  • policjant rozmawia z grupą dzieci
Powrót na górę strony