Aktualności

Z SENIORAMI O BEZPIECZEŃSTWIE

Data publikacji 19.12.2022

Policjanci z Komisariatu Policji w Szczawnicy w trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzą spotkania profilaktyczne, podczas których przestrzegają o metodach i sposobach działania oszustów. Działania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczny Senior”.

Metoda „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika ZUS”, czy na „14. emeryturę” – to najczęściej stosowane metody przez oszustów, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. W trosce o bezpieczeństwo seniorów i ograniczenie zjawiska wyłudzenia pieniędzy, policjanci ze szczawnickiego komisariatu prowadzą spotkania profilaktyczne w ramach działań „Bezpieczny Senior”. W dniu 15 grudnia br. w Urzędzie Gminy Krościenko nad Dunajcem mundurowi przeprowadzili kolejne spotkanie z seniorami. Komendant komisariatu oraz dzielnicowi w trakcie spotkania zapoznali seniorów z  metodami stosowanymi przez oszustów oraz poinformowali jak właściwie należy reagować. Uczulili zgromadzonych, że metody stosowane przez oszustów cały czas się zmieniają i próbują oni wyłudzać pieniądze na różne sposoby – na  ostatnią okazję zakupu różnego rodzaju przedmiotów, na nagły wypadek lub inne nieszczęście, działania przedstawicieli różnych urzędów, firm ale również na akcje organizowane przez policję przeciwko przestępcom np.  hakerom.  Poinformowali również o tym, że ofiarami fałszywych „wnuczków”, „policjantów”, „administratorów”, „urzędników” padają najczęściej osoby starsze. Oszuści  wykorzystując ich łatwowierność, brak czujności i chęć niesienia pomocy bez żadnych skrupułów okradają ich z oszczędności życia. Podczas spotkania poruszono także temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz bezpieczeństwa na drodze i znaczenia elementów odblaskowych.

Dzielnicowi poinformowali także o możliwości korzystania z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał opaskę odblaskową, magnes oraz ulotkę informacyjną ze wskazówkami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa.

 

Seniorze nie daj się oszukać!

Pamiętaj:

 

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem

 

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust

 

Nigdy osobom obcym nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł

 

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz  o tym zdarzeniu

Powrót na górę strony