Aktualności

BEZPIECZNE PRZEDŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA

Dni bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie to okres, gdy wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Podczas zakupów jesteśmy narażeni na próby kradzieży czy oszustw. Zadbajmy o to by przetrwać ten okres bezpiecznie, szczególnie podczas wzmożonych zakupów np. podczas „Black Friday”.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas świątecznych przygotowań. Pamiętajmy, że okres około świąteczny jest dla przestępców okresem wzmożonej aktywności. Tłok w centrach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom kieszonkowym. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Nie pokazuj innym ile pieniędzy mamy przy sobie. Torebkę zawsze zamykaj i noś z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowaj w głębiej położonej przedniej kieszeni. Nie odstawiaj torebki płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie prowokuj złodzieja drogim strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracając uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne. Pamiętajmy, że złodzieje z reguły działają w grupie, często wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, mające na celu odwrócić uwagę osoby okradanej. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Nie zachowując ostrożności podczas robienia zakupów w internecie, możemy natomiast paść ofiarą oszustów. Unikaj korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. Wchodząc na strony internetowe sklepów, odręcznie wpisuj adres do przeglądarki, nie korzystaj z linków przesyłanych w mailowych ofertach handlowych, które mogą być wysyłane przez oszustów lub hakerów podszywających się pod legalnie działające sklepy. Otwierając takie strony lub załączniki możesz nieświadomie zainstalować w swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.
Zanim dokonamy zakupu w sklepie internetowym, sprawdźmy opinie o nim. Zawsze kieruj się zasada ograniczonego zaufania do sprzedającego.  Zwróć także uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, pod który będziesz mógł zadzwonić w razie ewentualnych problemów. Nie ufaj również sprzedawcom, którzy proponują produkty w drastycznie zaniżonych cenach. Ponieważ może to oznaczać, że towar jest wadliwy, pochodzi z przestępstwa, bądź że nigdy go nie otrzymamy. Zwróć uwagę czy towar posiada oryginale opakowanie i wszystkie wymagane akcesoria i dokumenty. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. 
Zachowajmy całą korespondencję związaną z transakcją zakupu. Może być potrzebna w postępowaniu reklamacyjnym lub w przypadku, gdy sprzedający dopuści się oszustwa. W takim wypadku należy powiadomić Policję. W innych sytuacjach spornych możemy skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami. Nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W trakcie podróży z  dziećmi, szczególnie najmniejszymi, pilnujmy je, aby się nie zgubiły. A jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz. Warto również wyposażyć dzieci w specjalne opaski na rękę z napisanym na nich danymi dziecka oraz numerem telefonu do rodzica bądź opiekuna. 
Wyjeżdżając domu na dłuższy czas pozamykajmy dokładnie drzwi i okna, zakręćmy główne zawory z gazem i wodą. Poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mienie. Jak również o wyjmowanie ze skrzynki poczty, odgarnianie śniegu, zapalanie wieczorem świateł, itp. Jeżeli posiadamy, włączmy alarmy i inne zabezpieczenia. Wyjeżdżając z posesji sprawdźmy raz jeszcze czy dobrze zamknęliśmy wszystkie okna, drzwi i bramę. Zastanówmy się, czy rzeczy wartościowe np. gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będą bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu. Rzeczy wartościowe warto sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.
Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb - zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.
 

 
 
 
Powrót na górę strony