Aktualności

Pijana nastolatka celowo wprowadzała w błąd policjantów

Data publikacji 12.10.2022

16-latka pod wpływem alkoholu podawała nieprawdziwe dane i nie okazała policjantom dowodu pomimo, że miała go przy sobie. Dziewczyna została przekazana matce, a jej sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Policjanci z Referatu Patrolowo Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu podczas patrolu pieszego na wałach w rejonie Parku Miejskiego i Miejskiej Hali Lodowej zauważyli siedzącą na ławce dziewczynę, której wygląd wskazywał, że mogła być pod wpływem alkoholu. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami  była arogancka, celowo wprowadzała w błąd policjantów i podawała nieprawdziwą datę urodzenia. Mundurowi poinformowali ją, że podanie nieprawdziwych danych i nieokazanie dokumentu pomimo jego posiadania jest wykroczeniem. Wtedy przyznała, że kłamała i przekazała policjantom swój dowód osobisty. Okazało się, że dziewczyna miała 16, a nie jak twierdziła 18 lat. Nastolatce towarzyszył jej kolega, który był trzeźwy i pojechał do domu. Nieletnia została przewieziona do nowotarskiej komendy. Badanie alkomatem wykazało u niej blisko promil alkoholu w organizmie. Po zakończeniu czynności została przekazana matce.

Sprawa 16-latki trafi do Sądu Rejonowego w Nowym Targu III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.

Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.

Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Powrót na górę strony