Aktualności

Działania nowotarskiej drogówki w ramach kampanii ROADPOl Safety Days

Policjanci ruchu drogowego nowotarskiej komendy prowadzili działania prewencyjne w ramach kampanii ROADPOl Safety Days. Założeniem kampanii jest WIZJA ZERO- zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

ROADPOL Safety Days to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowana na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W czasie trwania akcji, w całej Europie podejmowane działania promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg. Do działań włączyli się także policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. W dniu 21 września br. w Nowym Targu na drodze krajowej nr 47, policjanci prowadzili działania promujące bezpieczne zachowania na drodze. Funkcjonariusze uświadamiali kierujących o konsekwencjach spowodowanych nadmierną prędkością oraz lekceważeniem przepisów ruchu drogowego. Informowali także o nowych przepisach ruchu drogowego, wyższych mandatach i punktach karnych, chociażby za przekraczanie dozwolonej prędkości.  Kierujący zatrzymani do kontroli drogowej mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy m.in. ofiarom zdarzeń drogowych. Te cenne informacje i praktyczne porady dotyczące udzielania pierwszej pomocy, przekazywał policjant ruchu drogowego, który jest także ratownikiem medycznym i dodatkowo pracuje w nowotarskim szpitalu. Kierujący byli pozytywnie zaskoczeni policyjną akcją. Taki „szybki kurs” udzielania pierwszej pomocy odświeżył widzę i przypomniał, jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Nie wszyscy też zdawali sobie sprawę o zwiększeniu mandatów za te najpoważniejsze wykroczenia drogowe i ilości punktów karnych, a także o wprowadzeniu recydywy i związanych z nią konsekwencji.

Akcja ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) prowadzona jest do 22 września br., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

 

Powrót na górę strony