Aktualności

26 SIERPNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PSA

Wierny, oddany, prawdziwy przyjaciel człowieka – pies. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Warto przypomnieć, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu te zwierzęta, i nie chodzi tylko o ich codzienne towarzystwo.

Służby policyjne wykorzystują psy od wielu stuleci, ze względu na ich umiejętność współpracy z człowiekiem oraz zdolności zarówno fizyczne, jak i węchowe. Rodzaj wykonywanych działań i ich funkcja zależy od służby, do jakiej są kwalifikowane. W Małopolskiej Policji służy 79 psów, w tym  16 psów do wyszukiwania narkotyków, 45 patrolowo-tropiących, 1 patrolowy, 1 tropiący, 14 do wyszukiwania materiałów wybuchowych i 2 do wyszukiwania zwłok ludzkich. W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu służą 3 psy. Iden to pies do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, Osa do wyszukiwania zapachów narkotyków i Judoka pies patrolowo-tropiący. W lutym i marcu br. Iden wraz ze swoim opiekunem pełnił służbę na granicy wschodniej, po wybuchu wojny w Ukrainie. Razem strzegli bezpieczeństwa w Przemyślu, Medyce i Korczowej.      
By nasi patrolowi partnerzy mogli rozpocząć razem przygodę w mundurze musza najpierw spędzić pół roku w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie przechodzą specjalistyczne szkolenie. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych mundurowi wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi szkolą umiejętności z posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony, ale także uczą się współpracy i zaufania, aby stworzyć zgrany duet. 
Naszym pieskom podczas pełnionej codziennej służby życzymy sukcesów, a po jej zakończeniu smaczków i czułości. Natomiast przewodnikom psów służbowych, aby długo mogli cieszyć się wiernością i przyjaźnią swoich pupilów.

KWP Kraków/KPP Nowy Targ

  • pies policyjny i dwóch policjantów
  • policjant z psem słuzbowym
  • pies przy radiowozie
  • plakat z psem na środku
  • policjant z psem służbowym przy helikopterze
  • pies służbowy policyjny
Powrót na górę strony