Aktualności

PORADY WYDZIAŁU PREWENCJI NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Już za parę dni Święta Wielkanocne. Rozpoczęliśmy okres przygotowań, robienia zakupów, wyjazdów, panuje tzw. „przedświąteczna gorączka”. Koniecznym jest jednak abyśmy nie zapominali o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców. Po niżej przedstawiamy kilka przydatnych porad, aby okres świąteczny upłynął nam w przyjemnej atmosferze, bez niepotrzebnego stresu i wyrzutów sumienia.

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy aby zwracać baczną uwagę na otoczenie i ewentualnych kieszonkowców,  bądźmy wyczuleni na tworzony przez nich  „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji. Nie trzymajmy w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów. Na zakupy zabierajmy tylko potrzebną ilość pieniędzy i nie chowajmy gotówki w jednym miejscu. Informujmy Policję o osobach zachowujących się podejrzanie.

Podczas zakupów internetowych starajmy się za każdym razem dokładnie sprawdzać wybrane sklepy, np. weryfikując dane firm w ewidencjach https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx  , https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html gdzie możemy wyszukać sklepy podając  tam numer NIP czy KRS , które powinny być podane na ich  stronach internetowych.  Fałszywe sklepy internetowe często  proponują atrakcyjny towar w konkurencyjnej cenie – proszę wierzyć, ale prawdziwe okazje trafiają się niezmiernie rzadko.
Realizując płatności online zawsze sprawdzajmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna
Przestrzegamy przed klikaniem w linki z wiadomościami SMS lub e-mail, które będą dotyczyły dostarczenia przesyłki kurierskiej. Ich rolą jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych. 
Więcej porad dot. internetowych zakupów na:  https://policja.pl/pol/aktualnosci/216898,Bezpieczne-zakupy-przedswiateczne-Poradnik-FinCERTpl-Bankowego-Centrum-Cyberbezp.html

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać na kilka dni, dokładnie pozamykajmy okna i drzwi, zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwalmy się wszystkim na około, że planujemy wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, np. wyjmowali korespondencję  ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy. Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do aktualnie panujących warunków pogodowych. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość  do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga  do tragedii. Opuszczając samochód pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy przy sobie, pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi.

Jadąc pociągiem zwracajmy szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż, starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, nie opowiadajmy przygodnym znajomym ile pieniędzy mamy przy sobie.

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoich dzieci, gdyż tegoroczna świąteczna przerwa od nauki trwa od 14 do 19 kwietnia.  Jeżeli Twoje dziecko spędza czas wolny w Internecie, przypomnij mu zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z tego medium.

Zwróćmy szczególną uwagę aby tradycja świątecznego polewania się wodą czyli, tzw. „Śmigus-dyngus” była kultywowana w sposób racjonalny, kulturalny i niezagrażający życiu i zdrowiu.  Osoby, które obleją wodą kogoś obcego, albo kogoś, kto po prostu nie będzie sobie tego życzył, muszą się liczyć z konsekwencjami. W razie takiego zgłoszenia można zostać ukaranym nawet 500-złotowym mandatem. Nadto , często spowodowane straty materialne  mogą być kosztowniejsze. Warto pamiętać, że za zachowanie dzieci w „lany poniedziałek” finansowo odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie.

Uwzględniając powyższe rady, dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Wielkanocne  upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze. 
Życzymy Państwu Zdrowych oraz Bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

Powrót na górę strony