Aktualności

DZIAŁANIA RUCHU DROGOWEGO MAŁOPOLSKIEJ POLICJI W OKRESIE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas tegorocznych świąt nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać blisko 1900 policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, za pośrednictwem mediów na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach oraz reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda z nadmierną prędkością to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na kierujących popełniających powyższe naruszenia prawa. Podczas świątecznych kontroli drogowych policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu, a tym samym narażające innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. 

 

Porady dotyczące bezpiecznego podróżowania

 

  • Weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
  • Odwiedzając stację benzynową sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie. Przy tej okazji sprawdź również ciśnienie w kole zapasowym.
  • Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.
  • Kontroluj stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.
  • Jeżeli na drodze ekspresowej lub autostradzie przydarzy Ci się awaria pojazdu która zmusi Cię do postoju na poboczu – pamiętaj że masz obowiązek ustawienia ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100m za pojazdem.
  • Nie ufaj nazbyt dobrym warunkom pogodowym. Do najcięższych w skutkach wypadków drogowych dochodzi - wbrew stereotypom - przy dobrych warunkach pogodowych.
  • Jeżeli podczas jazdy chcesz mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną warto zwrócić uwagę na to by była ona zamocowana lub zamknięta w schowku. Podczas zdarzenia drogowego taki przedmiot przewożony luzem, z uwagi na jego bezwładność może z impetem uderzyć w kierującego lub pasażerów powodując obrażenia ciała.
  • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych czy świetlnych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już nawet z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.   

 

Przypominamy, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. (z wyłączeniem autobusów).

Zakaz obowiązuje w dniach:

   - 16 kwietnia (sobota)          - w godz. 18.00 – 22.00;

   - 17 kwietnia (niedziela)        - w godz. 8.00 – 22.00;

   - 18 kwietnia (poniedziałek)    - w godz. 8.00 – 22.00;

 

Statystyka

Podczas ubiegłorocznych świąt Wielkanocnych, w okresie od 2 do 5 kwietnia 2021 roku odnotowano 12 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 16 zostało rannych. Ponadto doszło do 191 kolizji/stłuczek  drogowych.

 

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z obchodami Męki Pańskiej w Sanktuarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej:
 - 14 kwietnia 2022 r. (Wielki Czwartek)     –  w godz. 11.00 do 19.00
 - 15 kwietnia 2022 r. (Wielki Piątek)          – w godz. 4.00 do 15.00

Utrudnienia w ruchu na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej w szczególności dotyczą ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 52 i drodze wojewódzkiej nr 953. Na terenie miasta Kalwaria Zebrzydowska na ulicach i drogach gminnych będą zorganizowane parkingi dla samochodów osobowych i autokarów. Na drogach powiatowych (Wielki Czwartek) relacji: Kalwaria – Palcza i Kalwaria – Bugaj – Zakrzów na czas przejścia procesji, ruch drogowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Zaleca się aby osoby nie udające się na uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej korzystały  w tych dniach z dróg alternatywnych  krajowych nr 7, 28, 44  na kierunkach: Myślenice, Sucha Beskidzka, Oświęcim, Skawina

Powrót na górę strony