Aktualności

Nowotarscy policjanci z pomocą dla ukraińskich uchodźców

Policjanci i pracownicy nowotarskiej Policji włączają się w organizowane akcje pomocowe. Oprócz zbiórki pieniężnej zbierają także pluszowe maskotki. Bardzo chętnie włączyli się w akcję zorganizowaną przy nowotarskiej komendzie przez IPA region Nowy Targ. W trosce o bezpieczeństwo uchodźców prowadzą też działania prewencyjne i profilaktyczne w miejscach ich przebywania i zakwaterowania.

W obliczu tak wielkiej krzywdy, jaka spotkała naszych sąsiadów, musimy stanąć na wysokości zadania i wspomóc ich w tym trudnym czasie. Policjanci i pracownicy nowotarskiej komendy bardzo chętnie włączają się w organizowane akcje pomocowe. Oprócz zbiórki pieniężnej i pluszowych maskotek, bardzo chętnie włączyli się w zbiórkę lekarstw, środków higienicznych, żywności i odzieży zorganizowaną przy Komendzie Powiatowej Policji w  Nowym Targu przez IPA Region Nowy Targ.  Pierwszy transport zebranych artykułów wyruszył już na granicę ukraińską. Dwaj nowotarscy policjanci, przedstawiciele IPA Region Nowy Targ w środę wyjechali na granicę, aby dostarczyć zebrane artykuły, które trafią do potrzebujących. W ramach wolontariatu na wschodnią granicę wyjechała także pracownica nowotarskiej komendy, która od kilku dni pomaga osobom, które z Ukrainy dotarły do Polski. 

Funkcjonariusze podczas służby dbają także o bezpieczeństwo osób, które już znalazły schronienie w naszym regionie. Pomocą służą również dzielnicowi, którzy odwiedzają miejsca, gdzie ukraińskie rodziny znalazły schronienie.  Podczas rozmów także z właścicielami, czy opiekunami placówek przestrzegają przed ewentualnymi zagrożeniami, z jakimi może się spotkać osoba będąca w trudnej sytuacji, dodatkowo nieznająca języka. Mundurowi nadzorują miejsca w rejonach urzędów, gdzie pojawiają się obywatele Ukrainy, aby załatwiać sprawy związane m.in. z nadaniem numeru PESEL. Policjanci w ramach działań profilaktycznych przekazują ulotki informacyjne w języku ukraińskim z cennymi informacjami i wskazówkami, jak nie stać się ofiarą przestępstwa i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Rozmawiają także z wolontariuszami pomagającymi w magazynach pomocowych przy wydawaniu artykułów i żywności osobom potrzebującym.    

Natomiast policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy  zostali oddelegowani w rejon granicy polsko-ukraińskiej, gdzie dbają o bezpieczeństwo i wspomagają w działaniach miejscowe służby.

  • funkcjonariusz legitymujący kobiety
  • Funkcjonariusze stojący przed wejściem do punktu wydawania pomocy humanitarnej
  • funkcjonariusz w towarzystwie kobiet z Ukrainy
  • funkcjonariusze trzymający w rękach transparent oraz flagę Ukrainy, w tle autokar IPA
  • funkcjonariuszka rozdająca ulotki
  • wnętrze busa z darami dla obywateli Ukrainy
  • Funkcjonariusze trzymający w rękach transparent IPA
Powrót na górę strony