Aktualności

TRZECH KIEROWCÓW STRACIŁO PRAWO JAZDY ZA NADMIERNĄ PRĘDKOŚĆ

Data publikacji 04.03.2022

Tylko wczoraj na terenie powiatu nowotarskiego trzech kierowców straciło prawo jazdy za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym. Wszyscy zostali ukarani mandatami i punktami karnymi, a także stracili prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące.

3 marca br., około godziny 10.40 w Jabłonce na DK 7, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, podczas patrolu zatrzymali do kontroli kierującego fordem, który jechał z prędkością 117 km/h przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Za popełnione wykroczenie 33-latek został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych i 10 punktami  karnymi. Mężczyzna stracił też prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. 


Kolejnych dwóch kierowców zostało ukaranych mandatami przez policjantów z nowotarskiej grupy Speed, którzy pełnili służbę z wykorzystaniem nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem. Około godziny 14, w Ochotnicy Dolnej kierująca mercedesem przekroczyła dozwoloną prędkość o 60 km/h. Kobieta straciła prawo jazdy oraz została ukarana mandatem karnym w kwocie 1500 złotych i 10 punktami karnymi. Kolejny kierowca pędził przez Gronków 111 km/h przy dopuszczalnej prędkości 50 km/h. 18-latek za przekroczenie dozwolonej prędkości o 61 km/h został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych i 10 punktami karnymi. Młody kierowca stracił także prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. 


Nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy lekceważą przepisy. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o korzystanie z drogi w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z przepisami.


Przypominamy!
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują wyższe stawki mandatów karnych za niektóre wykroczenia w ruchu drogowym. Wzrost nakładanych mandatów karnych dotyczy głównie tych wykroczeń które mają istotny wpływ na powstawanie wypadków drogowych. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 30 km/h mandat karny wynosi minimum 800 złotych, powyżej 40 km/h minimum 1000 złotych, powyżej 50 km/h minimum 1500 złotych, powyżej 60 km/h minimum 2000 złotych i powyżej 70 minimum 2500 złotych. Za wykroczenia drogowe nie objęte taryfikatorem policjant, w drodze mandatu karnego, może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6000 zł. W przypadku wykroczeń nieobjętych postępowaniem mandatowym lub w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego,  o wysokości grzywny decyduje sąd. Według nowych przepisów za niektóre wykroczenia może on orzec grzywnę do 30000 zł.
Postępowanie z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego w zakresie stosowania punktów karnych, pozostaje bez zmian.
 

Powrót na górę strony