Aktualności

2 000 złotych mandatu, 10 punktów karnych i utrata prawa jazdy za nadmierną prędkość

24-latek kierujący bmw przekroczył dozwoloną prędkość o 68 km/h na terenie obszaru zabudowanego. Pirat drogowy stracił prawo jazdy, został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych oraz 10 punktami karnymi.

Pomimo wzrostu kar za przekroczenie dopuszczalnej prędkości nadal zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Wczoraj w Jabłonce policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, podczas pomiaru prędkości z jaką poruszały się samochody na terenie obszaru zabudowanego, ujawnili kierującego bmw, który jechał o 68 km/h za szybko. Za kierownicą pojazdu siedział 24-letni mężczyzna. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych i 10 punktami karnymi. Dodatkowo pirat drogowy stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Przypominamy!

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują wyższe stawki mandatów karnych za niektóre wykroczenia w ruchu drogowym. Wzrost nakładanych mandatów karnych dotyczy głównie tych wykroczeń które mają istotny wpływ na powstawanie wypadków drogowych. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 30 km/h mandat karny wynosi minimum 800 złotych, powyżej 40 km/h minimum 1000 złotych, powyżej 50 km/h minimum 1500 złotych, powyżej 60 km/h minimum 2000 złotych i powyżej 70 minimum 2500 złotych. Za wykroczenia drogowe nie objęte taryfikatorem policjant, w drodze mandatu karnego, może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6000 zł. W przypadku wykroczeń nieobjętych postępowaniem mandatowym lub w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego,  o wysokości grzywny decyduje sąd. Według nowych przepisów za niektóre wykroczenia może on orzec grzywnę do 30000 zł.

Postępowanie z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego w zakresie stosowania punktów karnych, pozostaje bez zmian.

Nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy lekceważą przepisy. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o korzystanie z drogi w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z przepisami.

 

 

Powrót na górę strony