Aktualności

Bezpieczne ferie na terenie powiatu nowotarskiego

Czas trwania zimowych ferii to czas wytężonej pracy dla policjantów, którzy podobnie jak w latach ubiegłych podejmują działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku turystom wypoczywającym na terenie powiatu nowotarskiego.

Pomimo, że ferie dla dzieci z Małopolski już dawno się zakończyły, policjanci nadal prowadzą działania w celu zapewnienia bezpiecznego wypoczynku osobom wypoczywającym na ternie Podhala. Policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne podczas, których  przekazują najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i wypoczynku. Na zorganizowanych terenach narciarskich obecne są patrole policyjne. Policjanci na nartach dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo, a także reagują na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania narciarzy, czy snowboardzistów w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Głównym celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. W ramach akcji zorganizowano konkurs plastyczno-filmowy pn. „Śnieżny Dekalog”, do którego udziału serdecznie zapraszamy. W miniony weekend funkcjonariusze przeprowadzili działania w rejonie masywu górskiego Gorce - rejon Turbacza, których celem było zwiększenie bezpieczeństwa osób wędrujących w górach. Z napotkanymi turystami prowadzili pogadanki informacyjno-edukacyjne na temat bezpieczeństwa w górach. Przypomnieli o elementarnych zasadach, jakie obowiązują podczas zimowych wypraw w góry, numerze alarmowym do służb ratunkowych oraz GOPR. Zwracali także uwagę na wykroczenia popełniane przez osoby niestosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenie parku. Dodatkowo mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zawodów biegowych po terenach górskich „Winter Turbacz Trial”. 

W okresie ferii ruch na drogach Podhala jest bardzo wzmożony. Policjanci nowotarskiej drogówki czuwają nad bezpieczeństwem na drogach, reagują na niebezpieczne sytuacje, wykroczenia i przestępstwa popełnianie przez wszystkich użytkowników dróg, a podczas tworzenia się zatorów drogowych kierują ruchem. 

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich, przypominamy kilka zasad, które warto przestrzegać nie tylko podczas ferii, ale także przez cały okres zimy.

 

 • Wyjeżdżając w góry pamiętaj o odpowiednim ubiorze.
 • Zawsze dostosuj trasę zjazdu do swoich umiejętności.
 • Wybierając się w góry dobrze zaplanuj trasę, przestrzegaj oznaczeń i nie lekceważ komunikatów i alertów.
 • Zawsze informuj o wyjściu w góry i nie schodź z wyznaczonego szlaku.
 • Pamiętaj, by naładować telefon i zapisać numer alarmowy do GOPR, zabierz odpowiednie wyposażenie.
 • Idąc grupą po górach, nigdy się od niej nie odłączaj.
 • Będąc na stoku pamiętaj, że nie jesteś tam sam, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych
 • Dobierz sprzęt narciarski do swojego wieku i wzrostu. Pamiętaj o nakładaniu kasku, który będzie chronił głowę podczas upadku.

 

 • policjanci w patrolu narciarskim stoją obok siebie na nogach mają założone narty
 • policjant wręcza odblask dziecku
 • policjant pochyla się nad dzieckiem i rozmawia z turystami w górach
 • policjant jedzie quadem po śniegu
Powrót na górę strony