Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W czasach masowego korzystania z komputerów czy urządzeń mobilnych codziennie stykamy się z siecią internetową, dlatego warto wspomnieć o tym, jak bezpiecznie z niej korzystać. Dobrą okazją do tego jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada we wtorek - 8 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem tego wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

8 lutego br. w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu przewidziana jest konferencja w formule online adresowana głównie do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Ponadto, organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także zachęcają do wzięcia udziału w webinariach, spektaklach oraz lekcjach online, jak również do zgłaszania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów z wykorzystaniem potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online). Taką inicjatywę można zgłosić do końca marca 2022 r. i jak co roku, organizatorzy nagrodzą najciekawsze z nich.

Więcej informacji o Dniu Bezpiecznego Internetu na stronie www.saferinternet.pl


Za początek sieci Internet można uznać koniec lat 60-tych XX wieku, natomiast do Polski zawitał on w latach 90-tych. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji, bez którego obecnie niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy, należy zauważyć, iż może być to miejsce, w którym dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.

Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

·         aktualizuj oprogramowanie systemowe,

·         stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,

·         nie udostępniaj sąsiadom swojej sieci Internet (Wi-Fi).

Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

·         aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,

·         pamiętaj, treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,

·         nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail, nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy,

·         nie udostępniaj w Internecie swoich danych.

Co zrobić, aby Twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

·         rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,

·         nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć,

·         jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w komendach wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

Najczęstsze zagrożenia:

  •     złośliwe oprogramowanie - Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
  •     hejt - Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa.
  •     uwodzenie w Internecie (child grooming) - Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
  •     materiały epatujące przemocą - W Internecie można znaleźć filmy lub zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
  •     uzależnienie od Internetu - Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim straci się kontakt z dzieckiem.
  •     kontakt nieuczciwymi sprzedawcami podczas robienia zakupów w sieci - W Internecie pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia, część z nich to, niestety, próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem rzeczy lub usług w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Przy   zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli tak nie jest, masz prawo odmówić jego przyjęcia.

Opracowano na postawie materiałów ze strony Safer Internet. Porady: www.policja.pl; grafika www.saferinternet.pl 

KGP

Powrót na górę strony