Aktualności

POLICJANCI KONTROLUJĄ PRZESTRZEGANIE OBOSTRZEŃ SANITARNYCH W ŚRODKACH KOMUNIKACJI I OBIEKTACH HANDLOWYCH

Data publikacji 15.12.2021

Na wysokim poziomie utrzymuje się liczba osób zakażonych wirusem, dlatego policjanci kontrolują środki komunikacji publicznej, galerie i inne obiekty, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Obowiązujące przepisy obligują osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej,  a także podróżujące komunikacją miejską, do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Z uwagi na to, że liczba zakażonych COVID-19 cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, a także reagując na wpływające zgłoszenia m.in. od osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania.

Każdego dnia policjanci prowadząc kontrole, zwracają szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. W galeriach i sklepach oraz obiektach, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, kontrole prowadzone są również z inspekcją sanitarną. Lekceważącym obowiązujące przepisy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł. 

W sobotę i niedzielę w  Małopolsce za brak zasłaniania ust i nosa policjanci nałożyli  w sumie 1132 mandaty, a wobec 63 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Natomiast w  poniedziałek (13 grudnia) małopolscy policjanci nałożyli 555 mandatów za brak maseczki a wobec 44 osób skierowali do sądu wnioski o ukaranie.
Działania te są prowadzone permanentnie i oczywiście będą kontynuowane. Policjanci zajmują się także  sprawdzaniem osób w kwarantannie domowej i izolacji.

Jednocześnie przypominamy, że od dnia 15 grudnia br.  obowiązują nowe obostrzenia dotyczące limitu osób w  transporcie zbiorowym – max. 75 proc. obłożenia, restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19), kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów. 
Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Więcej szczegółów na temat obostrzeń stronie gov.pl: Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia antycovidowe - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Powrót na górę strony