Aktualności

DWIE NASTOLATKI ZOSTAŁY ZŁAPANE NA KRADZIEŻY W SKLEPIE. ZA POPEŁNIONY CZYN KARALNY BĘDĄ ODPOWIADAŁY PRZED SĄDEM RODZINNYM

W czwartek w południe policjanci zostali wezwani do kradzieży sklepowej na terenie Nowego Targu. Na miejscu okazało się, że sprawczynie to dwie dziewczyny w wieku 13 i 14 lat.

Nastolatki schowały do plecaka słodycze i kosmetyki na ponad 35 złotych, po czym przeszły za linię kas nie płacąc za towar. Chcąc wyjść ze sklepu zostały ujęte przez pracownika ochrony, który o kradzieży powiadomił policję. Towar został odzyskany i nadawał się do dalszej sprzedaży. Swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyły tym, że chciały spróbować coś ukraść, bo słyszały od rówieśników, że to nic trudnego. Z uwagi na wiek, za popełniony czyn karalny nastolatki będą odpowiadały przed sądem rodzinnym. Wobec osób poniżej 17 roku życia, stosuje się środki karne przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.  Wobec nieletnich za popełniony czyn karalny, sąd może zastosować środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, np. ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców, zastosować nadzór kuratora, skierować do organizacji zajmującej się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym czy terapeutycznym, orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub w zakładzie poprawczym-terapeutycznym.

Powrót na górę strony