Aktualności

Spotkania z seniorami

Policjanci z powiatu nowotarskiego w trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzą spotkania profilaktyczne, podczas których przestrzegają o metodach i sposobach działania oszustów. Działania prowadzone są w ramach akcji „Bezpieczny Senior”.

Metoda „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika ZUS”, czy na „14. emeryturę” – to najczęściej stosowane metody przez oszustów, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. W trosce o bezpieczeństwo seniorów i ograniczenie zjawiska wyłudzenia pieniędzy, policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne w ramach działań „Bezpieczny Senior”. Podczas spotkań i prowadzonych rozmów  funkcjonariusze uświadamiają uczestników, jak działają oszuści, jakie metody stosują, na co należy zwracać uwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi, aby nie stracić oszczędności swojego życia. Policjanci uczulają, aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom obcym i informują, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Przestrzegają przed osobami podającymi się za pracowników ZUS, którzy oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę wyłudzają dane osobowe od seniorów, jednocześnie informują, że 14.emerytura wypałacana jest bez konieczności składania wniosku.

Podczas spotkań zwracają także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uświadamiają, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych o tej porze roku, aby być bezpiecznym i widocznym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ponadto w trakcie rozmów, policjanci informują o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Powrót na górę strony