Aktualności

Podsumowanie działań „Bezpieczna droga do szkoły” realizowanych przez małopolskich policjantów ruchu drogowego

W związku z początkiem roku szkolnego i związanym z tym zwiększonym zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach policjanci przeprowadzili wzmożone działania "Bezpieczna droga do szkoły". Działania prowadzone były od 1 do 30 września 2021 roku, a ich głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się drogami, po okresie wakacyjnego „luzu” oraz nauka bezpiecznego zachowania się na ruchliwych drogach, którymi dzieci udają się do szkoły.

W działaniach dążono do objęcia nadzorem jak największej ilości szkół. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach ponad 1000 szkół policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas tych działań policjanci ujawnili 13687 wykroczeń drogowych, najwięcej z nich bo aż  7600 dotyczyło kierujących przekraczających dozwoloną prędkość, 761 dotyczyło niekorzystania z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, 41 przypadków związanych było z niewłaściwym przewozem dzieci w samochodach natomiast 714 kierujących nieprawidłowo przejeżdżało przejścia dla pieszych w rejonach szkół.

Skontrolowano 378 autobusów dowożących dzieci do szkół. Podczas prowadzonych działań ujawniono 1 nietrzeźwego kierującego autobusem szkolnym. Nastąpiło to 23 września br., na przystanku przy Szkole Podstawowej w Babicach, gdzie o godzinie 7.30 policjanci oświęcimskiej drogówki skontrolowali kierowcę autobusu szkolnego, który przywiózł do szkoły 30  dzieci. Badanie stanu trzeźwości 51 – letniego mężczyzny wykazało, że ma 1,6 promila alkoholu. Kierowca został zatrzymany. Policjanci zatrzymali również jego prawo jazdy, co dla zawodowego kierowcy oznacza utratę pracy.

Podczas tych kontroli autokarów ujawniono także 8 nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego.   

W szkołach z uczniami przeprowadzonych zostało blisko 1600 pogadanek profilaktycznych z zakresu ruchu drogowego. W tym zakresie policjanci prowadzili także zajęcia z uczniami w rejonie szkoły demonstrując prawidłowe zachowania na drodze.

Istotna dla poprawy bezpieczeństwa dzieci szkolnych jest  XI edycja Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, która  rozpoczęła się od września i będzie trwała do ostatniego dnia października. Akcja prowadzona w szkołach podstawowych w woj. małopolskim ma na celu propagowanie używania odblasków poprawiających bezpieczenstwo bierne. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu br. gdzie laureatom zostaną wręczone nagrody i certyfikaty. 

Pamiętajmy, bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!

Powrót na górę strony