Aktualności

82-letnia mieszkanka Rabki-Zdroju oszukana metodą „na wnuczka”

Data publikacji 02.03.2023

Seniorka z Rabki-Zdroju uwierzyła oszustom działającym metodą „na wnuczka” i będąc pewna, że pomaga swojemu synowi, przekazała obcemu mężczyźnie ponad 47 000 zł.

Przez kilka ostatnich dni, oszuści stosujący metodę „na wnuczka” dzwonili do mieszkańców powiatu nowotarskiego, próbując wyłudzić pieniądze. Zdecydowana większość seniorów, którzy odebrali taki telefon, od razu zorientowała się, że to oszustwo, nie kontynuowali rozmowy i odkładali słuchawkę. Niestety 82-letnia mieszkanka Rabki-Zdroju uwierzyła w przedstawioną przez fałszywą wnuczkę legendę.  Kobieta była pewna, że rozmawia ze swoją wnuczką Anią, która opowiadała seniorce o wypadku samochodowym, który spowodował jej tata, a syn 82-latki. Mężczyzna miał potrącić pieszą, oboje zostali ranni i mają połamane nogi.  Do rozmowy włączył się także mężczyzna podający się za policjanta, a zarazem „przyjaciel” jej syna, który przekonał ją aby pomogła rodzinie i przekazała pieniądze. Po południu, do domu 82-latki przyjechał „kurier”. Seniorka przekazała mu zapakowane w reklamówkę ponad 47 000 zł. Seniorka dopiero następnego dnia zorientowała się , że została oszukana, kiedy przyjechał do niej jej syn, który nie miał żadnych obrażeń i zaprzeczył, aby spowodował wypadek. O całym zdarzeniu oboje natychmiast powiadomili rabczański komisariat. Obecnie policjanci prowadzą czynności w sprawie oszustwa. 

 

Przypominamy i przestrzegamy!

Oszustwo „na wnuczka” :  przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, a swoje działania dzielą na kilka etapów:

  • w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;
  • w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;
  • w trzecim etapie ofiara wypłaca pieniądze z kasy w banku i przekazuje je zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;
  • alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.

Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:

  • zachowaj spokój;
  • nie wykonuj ślepo poleceń;
  • rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
  • powiadom najbliższych o zdarzeniu – zweryfikuj przedstawioną Ci historię;

Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.
Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach i sposobach działania oszustów!

 

Powrót na górę strony