Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 06.09.2022

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie.

Policja przez cały wrzesień będzie prowadziła akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem działań jest przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zmniejszeniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego oraz o ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu. 

Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone.

W ramach akcji "Bezpieczna Droga do Szkoły" będą też rozmawiać z najmłodszymi i ich opiekunami na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Ważnym elementem bezpieczeństwa w pobliżu szkół jest prawidłowe oznakowanie dróg. Dlatego w ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. 

Policja przypomina, że powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi. 

Drogi rodzicu jeżeli postanowiłeś, że twoje dziecko będzie samodzielnie chodzić do szkoły pamiętaj, aby nauczyć je nie najkrótszej, ale najbezpieczniejszej drogi do szkoły i przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa.

  • Naucz swoje dziecko jak prawidłowo zamknąć drzwi od mieszkania, choć czynność wydaje się z pozoru prosta, przećwicz to z nim.
  • Wypracuj nawyk, ab dziecko zawsze złapało za klamkę i upewniło się, że drzwi są zamknięte.
  • Klucz od mieszkania najlepiej chować w wewnętrznej kieszeni plecaka, wtedy mamy pewność, że dziecko nie zgubi go w drodze do szkoły.
  • Przejdź z dzieckiem kilka razy drogę do szkoły i pokaż mu, w których miejscach musi zachować szczególną ostrożność.
  • Naucz, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o sytuacjach niebezpiecznych, które mogą je spotkać. Zwróć szczególną uwagę, aby nie rozmawiało z osobami obcymi i nie przyjmowało od nich żadnych prezentów.
  • Nie zapomnij, aby wyposażyć dziecko w elementy odblaskowe, które na pewno poprawią jego widoczność na drodze.
  • Naucz, aby poruszało się chodnikiem, a nie drogą dla rowerów.
  • Pamiętaj, w przypadku gdy dziecko musi przejść drogą, na której nie ma wytyczonego chodnika, powinno poruszać się jej lewą stroną.

We wrześniu policjanci pojawią się w szkołach by edukować najmłodszych o zasadach bezpieczeństwa, ale pamiętaj drogi rodzicu, że edukacja zaczyna się w domu.

Pliki do pobrania

  • 13.08 KB
Powrót na górę strony