Aktualności

NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ

Zgodnie z policyjnymi „Działaniami Profilaktycznymi na lata 2022-2023” realizowanymi pod głównym hasłem: "Dla każdego jest miejsce na drodze", 1 marca 2022 roku rozpoczyna się akcja informacyjno-edukacyjna pn. "Na Drodze - Patrz i Słuchaj". To kolejna edycja tej której odbiorcami są zarówno kierujący pojazdami, jak też piesi.

Celem działań jest uświadamianie i przypominanie uczestnikom ruchu, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, koncentracja, obserwowanie drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca to czynniki, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo.

Postęp technologii oraz ciągła potrzeba bycia online sprawiają, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, słuchawki, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę.

Dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe powodują, że zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo duża grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch.

Bez względu na to, w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj!

(BRD KGP)

infografika dotycząca akcji Na drodze patrz i słuchaj. Wersja dostępna cyfrowo w załączniku

PLIKI DO POBRANIA

Powrót na górę strony