Aktualności

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku"

W minioną sobotę na stoku narciarskim Zadział w Nowym Targu policjanci uczestniczyli w XXV KARNAWALE NA ŚNIEGU w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz działań „Bezpieczne Ferie 2022”.  

W sobotę 19 stycznia br. na stoku narciarskim Zadział w Nowym Targu odbył się XXV KARNAWAŁ NA ŚNIEGU – otwarte zawody narciarskie dla dzieci. W wydarzeniu udział wzięli nowotarscy profilaktycy w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz działań „Bezpieczne Ferie 2022”. Podczas imprezy funkcjonariusze na co dzień zajmujący się profilaktyką  promowali bezpieczeństwo wśród narciarzy i snowboardzistów, poszerzali wiedzę na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach. Przekazywali ulotki zwierające Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg rozdawano opaski odblaskowe i zachęcano do noszenia elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Policjanci zapraszali do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny Dekalog”, który został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Szczegóły konkursu pod linkiem:  https://policja.pl/pol/aktualnosci/212616,Zapraszamy-dzieci-i-mlodziez-do-udzialu-w-konkursie-Sniezny-Dekalog.html

Przypominamy!!!

Międzynarodowy Dekalog Narciarza powstał by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością:  każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości:  każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe

 

 

 

Powrót na górę strony