Aktualności

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW

Data publikacji 12.12.2021

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wiele osób decyduje się na zakupy przez Internet. Musimy jednak pamiętać, że kupując w sieci również możemy stać się ofiarą oszustów.

Powoli rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Z uwagi na obecną sytuację chętnie decydujemy się na zakupy w sieci, poprzez internetowe serwisy aukcyjne, portale ogłoszeniowe, czy społecznościowe. Pamiętajmy, że czas przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności oszustów.

Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez nieuczciwych sprzedawców podczas internetowych zakupów. Zazwyczaj to atrakcyjna cena spowodowała zainteresowanie towarem. Na początku wszystko wydawało się być w porządku, kontakt ze sprzedającym bez zastrzeżeń, udało się nawet wynegocjować jeszcze niższą ceną, chociaż ta zaproponowana i tak była bardzo korzystna...Po uzgodnieniu wszelkich szczegółów, pokrzywdzony wpłacił pieniądze na wskazane konto bankowe i z niecierpliwością oczekiwał na przesyłkę. Niestety paczka nie dotarła, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Robiąc zakupy przez internet bądźmy ostrożni. Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze, wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. super okazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa. Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu ogłoszeniowego (które czasem ubezpiecza transakcje). Oszuści proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają. Pamiętajmy, aby gromadzić całą korespondencję ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest dowodem.

 
Powrót na górę strony