Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która potrwa od 22 do 28 lutego br. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się w obchody.

Akcja związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego - Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem, w celu uzyskania wsparcia  i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają wsparcia i pomocy finansowej w ramach Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W ramach Funduszu Sprawiedliwości osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać: pomoc prawną; wsparcie psychologiczne; wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego; pomoc materialną; pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową; pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi;
Fundusz Sprawiedliwości przekazuje dotacje Ośrodkom Pomocy Społecznej, które udzielają wsparcia pokrzywdzonym, ich bliskim, świadkom w zakresie:
• organizacji pomocy prawnej
• wsparcia psychologicznego
• zapewnienia wsparcia tłumacza i tłumacza języka migowego
• wsparcia materialnego
• pokrywa koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową
• pomaga sfinansować przejściowe problemy  z zobowiązaniami czynszowymi
W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, można skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub na adres e-mailinfo@numersos.pl lub też bezpośrednio z wybranych ośrodkiem.
Szczegóły dotyczące uzyskania pomocy można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/

Pomoc i wsparcie w ramach akcji można otrzymać również w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz w jednostkach podległych.

Dyżury w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu: w godzinach 7.30-21.30 - pomoc można uzyskać osobiście w jednostce lub pod numerem telefonu 47 83 46 402.

Komisariat Policji w Krościenku nad Dunajcem w godz. 7.00-15.00

Komisariat Policji w Czarnym Dunajcu w godz. 7.30-15.30

Komisariat Policji w Rabce-Zdroju w godz. 8.00-14.00

Komisariat Policji w Jabłonce w godz. 8.00-15.00

Posterunek Policji w Łapszach Niżnych w godz. 8.00-14.00 

Pomoc można uzyskać również w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP) w Nowym Targu przy ul. Kościelnej 20. Kontakt telefoniczny  tel. 669 222 900

Ośrodek czynny:

Poniedziałek  13.00-20.00

Wtorek-piątek  8.00-15.00

Sobota  8.00-12.00

Powrót na górę strony