TRUDNE WARUNKI NA DROGACH. POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ - Aktualności - KPP w Nowym Targu

Aktualności

TRUDNE WARUNKI NA DROGACH. POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ

Intensywne opady śniegu spowodowały wczoraj bardzo duże utrudnienia na drogach. Miejscami tworzyły się bardzo duże zatory drogowe. Śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodowały, że koła traciły przyczepność.

Największe problemy pojawiły się w Dębnie przed światłami i na przełęczy Snozka, gdzie kierowcy samochodów ciężarowych mieli problem z podjechaniem pod nawet bardzo małe wzniesienia blokując drogę. Problem z przejechaniem z powodu korków mieli również kierowcy piaskarek. Dlatego niezbędna była pomoc funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy oprócz kierowania ruchem pilotowali piaskarki w miejsca występowania utrudnień.  Policjanci pilotowali również pojazdy, które holowały samochody ciężarowe na boczny parking. Ostatecznie ruch został rozładowany. W czasie intensywnych opadów śniegu i mrozów bardzo ważne jest stałe utrzymanie drogi w należytym stanie, na co policjanci nie mają wpływu, a zarządca drogi.  Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez wymagający odcinek.W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem, gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Opady śniegu mają utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a warunki na drogach już są trudne.  Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, miejmy do innych uczestników ruchu dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to my sami decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy.