Aktualności

Działania „Bezpieczny piątek” w ramach akcji „Bezpieczny przejazd” w powiecie nowotarskim

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili akcję „Bezpieczny piątek – bezpieczny przejazd”

Działania zostały przeprowadzone w piątek (09 lipca br.) na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Szaflary, na drodze powiatowej nr K 1658, a także w rejonie stacji kolejowej. Celem propagowania akcji było podnoszenie świadomości kierowców i pieszych na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei  wręczali ulotki zarówno kierującym jak i pieszym, a także udzielali porad dotyczących bezpiecznego zachowania właśnie w tego typu miejscach.

Jak zachować bezpieczeństwo na terenie kolejowym ?

  • Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

  • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

  • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach,a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

  • Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

  • Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

  • Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

  • Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.


 

  • Funkcjonariuszka policji kontroluje  stojący przed przejazdem kolejowym samochód, który znajduje się przed opuszczoną rogatką i włączoną sygnalizacją świetlną przejazdu.  W jej pobliżu stoi dwóch funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei.
  • Funkcjonariuszka policji w asyście funkcjonariusza Służby Ochrony Kolei kontroluje kolejny samochód stojący przed przejazdem kolejowym przed podniesioną rogatką z włączoną sygnalizacją świetlną ostrzegawczą przejazdu .
Powrót na górę strony