Aktualności

Pomimo luzowania obostrzeń policjanci nadal będą prowadzić kontrole stosowania się do wciąż obowiązujących nakazów i zakazów

Od soboty (15 maja br.) maseczki na świeżym powietrzu przestaną być obowiązkowe, pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 metra. Nadal jednak zakrywanie ust i nosa będzie konieczne w przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, kościołach i transporcie publicznym. Nowotarscy policjanci nadal będą sprawdzać stosowanie się do wciąż obowiązujących nakazów i zakazów ustanowionych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa.

Epidemia wciąż trwa i policjanci od ponad roku każdego dnia prowadzą działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Pomimo luzowania obostrzeń, w dalszym ciągu prowadzone będą kontrole stosowania się do aktualnie obowiązujących obostrzeń. 

Przypominamy, że od jutra bez maseczki będzie można pozostawać w miejscach ogólnodostępnych na świeżym powietrzu, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejscach postoju pojazdów, parkingach leśnych. Należy jednak pamiętać, że wciąż obowiązuje zachowanie odległości 1,5 m od drugiej osoby, chyba że zachowanie takiego dystansu nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 13. roku życia, osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie. Wymóg ten nie dotyczy również osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących.

Od jutra nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczki w: środkach transportu publicznego, w samolotach, na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; przy czym za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach) - nie dotyczy to miejsc na świeżym powietrzu.

Pomimo zluzowania tych obostrzeń policjanci będą wciąż prowadzić wzmożone kontrole w miejscach, w których nakazy i zakazy wciąż obowiązują m.in. w środkach transportu zbiorowego, galeriach i sklepach wielkopowierzchniowych, a także marketach oraz innych placówkach handlowych i usługowych. Mundurowi będą również zwracać uwagę na ilość przebywających osób w autobusach i obiektach, a także w hotelach, które pomimo otwarcia powinny posiadać połowę obłożenia.

Pamiętajmy, że to od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19.

Przypominamy, że za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych bądź grzywna w wysokości 5 tys. złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Przypominamy też, że osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach, stosując się do decyzji służb sanitarnych.

Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność, współpracę i przestrzeganie wciąż obowiązujących zaleceń bo służą one ochronie życia i zdrowia nas wszystkich!

Powrót na górę strony