Aktualności

Wypadki z udziałem rowerzystów w powiecie nowotarskim. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Każdego dnia na drogach i ścieżkach rowerowych można spotkać wielu rowerzystów. Niestety, nie zawsze rowerowa przejażdżka kończy się szczęśliwie. Od początku wakacji na terenie powiatu doszło już do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów. Podczas wypadku to cykliści są najbardziej poszkodowani, gdyż nie chroni ich ani karoseria, ani poduszki powietrzne.

Na początku lipca tragicznie zakończył się wypadek 16-letniego rowerzysty w Czarnym Dunajcu. Chłopak zjeżdżając ze ścieżki rowerowej nie zastosował się do znaku „stop” i wjechał wprost pod nadjeżdżający samochód.
Przykładem jak niebezpiecznie może skończyć się jazda na rowerze jest zdarzenie sprzed kilku dni w Maniowach. 16-latka wjeżdżając na ścieżkę rowerową gwałtownie zahamowała, spadła z roweru i uderzyła głową o asfalt. Pomocy poszkodowanej udzielili policjanci z Krościenka oraz ruchu drogowego. Na miejsce wezwani zostali ratownicy pogotowia ratunkowego i dziewczyna z urazem głowy  została przewieziona do szpitala.
Natomiast wczoraj wieczorem w Nowym Targu 12-letni rowerzysta jadąc chodnikiem, nagle skręcił w lewo na przejście dla pieszych,  prosto pod jadące audi. Jak wstępnie ustalili policjanci, chłopak miał założone na uszy słuchawki. Wjechał na przejście bez upewnienia się że ma wolną drogę i bez zatrzymywania pojazdu. Na szczęście obrażenia jakie odniósł okazały się niegroźne. Dokładne przyczyny i okoliczności będą wyjaśniane podczas prowadzonych dalszych czynności. 
Na ścieżkach rowerowych można spotkać policjantów, którzy przypominają zasady bezpieczeństwa i  podstawowe przepisy ruchu drogowego. Przypominają, że kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Uczulają, aby podczas rowerowej przejażdżki w sposób szczególny  obserwować otoczenie, stosować się do oznakowania i zachować szczególną ostrożność w  miejscach, gdzie ścieżka rowerowa przecina jednię i przejazd na drugą stronę dodatkowo jest utrudniony np. pracami drogowymi, tak  jak w przypadku remontu mostu  w miejscowości Dębno i Hubka.  Jednocześnie zachęcają, aby korzystać z kasków ochronnych. Koszt kasku jest niewielki, a korzyści płynące z jego używania bezcenne.

Powrót na górę strony