Uaktywnili się oszuści metodą na BLIK-a

Blik

Coraz częściej otrzymujemy zgłoszenia o próbach oszustwa metodą na BLIK-a. Zaczyna się niewinnie np. „Hej mam do Ciebie ogromną prośbę…”,”Proszę pomóż mi”, „ Jesteś moją ostatnią deską ratunku”. Tego typu wiadomość otrzymujemy na popularnym komunikatorze internetowym od „znajomego/znajomej” z prośbą o szybką pożyczkę.

Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób na raz, mających wrażenie że ich znajomy  potrzebuje finansowej pomocy. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie. Kiedy zorientujemy się, że zostaliśmy  oszukani niestety jest już za późno, a pieniądze są w rękach przestępcy.

 

W ten sposób przestępcy podjęli próbę oszustwa 30 znajomych mieszkanki Nowego Targu oraz znajomych mieszkanki Koniówki. Natomiast znajoma mieszkanki Rabki-Zdrój straciła tysiąc złotych przesyłają kod Blik oszustowi.

Apelujemy do osób korzystających z płatności metodą  BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów!

W takiej sytuacji zawsze należy się telefonicznie lub osobiście skontaktować z osobą, od której została wysłana wiadomość i potwierdzić tę informację. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania  i zadbać o swoją prywatność. Należy być czujnym przy logowaniu się i nie zaleca się korzystania z funkcji „Zapamiętaj hasło”, a po każdorazowym zalogowaniu się najlepiej się wylogować. Hasło należy zmieniać co jakiś czas i nie udostępniać innym osobom.