Nie daj się oszukać kupując w Internecie

Nie daj się oszukać kupując w Internecie

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu otrzymuje zgłoszenia od osób, które zostały oszukane kupując w Internecie. Pokrzywdzeni kupowali między innymi akcesoria ślubne, telefon, wózek dziecięcy oraz różnego rodzaju maszyny  za kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kupujący wpłacali pieniądze na konto bankowe, a zakupiony towar nigdy do nich nie dotarł. Po wpłaceniu gotówki na podane konto bankowe, kontakt ze sprzedającym się urywał.

Kupując w sieci należy zachować szczególną ostrożność i kierować się rozsądkiem. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do sprzedających.

Internetowi oszuści wykorzystują najczęściej nieuwagę, pośpiech, brak doświadczenia w robieniu zakupów przez Internet, chęć posiadania przez kupującego zamówionej rzeczy, jak najszybciej i jak najtaniej.

Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. super okazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa.

Należy również sprawdzić sprzedającego, przeczytać komentarze z poprzednich transakcji. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą czujność, choć i tu należy zachować ostrożność ponieważ komentarze mogą być umieszczane przez samego sprzedającego.

Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu. Oszuści telefonicznie proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis aukcyjny po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają.

Oszuści zakładają również strony internetowe, które są witrynami istniejących lub fałszywych sklepów stacjonarnych, bądź internetowych. Każdą firmę można sprawdzić on-line, np. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak i tu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Data założenia firmy, szczególnie jeżeli jest to okres krótki,  przedświąteczny lub okres wyprzedaży. Brak możliwości płatności za przesyłkę przy odbiorze, a jeżeli istnieje to koszt przesyłki jest bardzo zawyżony, a czas oczekiwania na zamówienie jest bardzo długi. Najczęstszą formą płatności za zakupy jest płatność z góry na wskazane konto bankowe. Warto zasięgnąć również opinii na temat sklepów u znajomych, czy na forach internetowych.

Należy zachować ostrożność i kierować się rozsądkiem robiąc zakupy w Internecie, aby nie stać się ofiarą oszustwa.