Zadbajmy, aby powroty z zimowego wypoczynku były bezpieczne

Zadbajmy, aby powroty z zimowego wypoczynku były bezpieczne

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych. To czas powrotów i dużego natężenia pojazdów na drogach, co może spowodować wzrost zagrożenia  bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wracając z zimowego wypoczynku zadbajmy o to, aby było bezpiecznie, zachowajmy rozwagę na drodze i życzliwość wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zima to trudny okres dla kierowców, szybko zapadający zmierzch, ograniczona widoczność, opady atmosferyczne, śliska nawierzchnia to częste przyczyny wypadków drogowych. 

Małopolska Policja mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu podczas najbliższego weekendu, tj. w dniach od 23 - 25 lutego 2018r nasili działania.  Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwać ponad 1100 małopolskich policjantów ruchu drogowego.

     

Funkcjonariusze przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, za pośrednictwem mediów na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach oraz reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

Kierowcy mogą się spodziewać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Dla kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych, nie będzie taryfy ulgowej.

Jazda z nadmierną prędkością, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy też kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na kierujących popełniających powyższe wykroczenia.

Przypominamy, że każda kontrola drogowa związana będzie z badaniem trzeźwości kierującego, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd w takim stanie,a tym samym narażających innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.  

 

Apelujemy również do pieszych do zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, a także do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Starajmy się nie odkładać powrotów na ostatnią godzinę. Spokojniej i bezpieczniej wrócimy wyjeżdżając wcześniej.

Małopolska Policja drogowa życzy bezpiecznych powrotów do domu.