Uważaj na internetowych oszustów

palce na klawiaturze komputera

W okresie zagrożenia epidemiologicznego zdecydowanie częściej robimy zakupy przez Internet. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że nie omijają jej także oszuści. Przekonali się o tym w ostatnim czasie mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy kupowali różne przedmioty m.in. kosiarkę, telefony, jednak nie otrzymali zamówionego towaru, jak i zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Apelujemy, aby kupując w sieci zachować ostrożność i kierować się rozsądkiem. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do sprzedających. Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. super okazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa. Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu. Oszuści telefonicznie proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis aukcyjny po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają.Jeżeli zdecydujemy się na płatność z góry, należy dokładnie sprawdzać, czy numer rachunku bankowego i kwota w smsach z kodami autoryzacyjnymi zgadzają się z tymi zawartymi w realizowanej płatności.

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności zostaniemy oszukani, należy zgłosić sprawę administratorowi ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zachować dowód przelewu na konto bankowe, całą korespondencję ze sprzedającym i zgłosić się do najbliższej jednostki policji.